«Екологічний дороговказ» – чудовий підручник

для вправляння в любові до Бога Творця і до ближнього

через шанобливе ставлення до Божого створіння.

Від коли себе пам’ятаю, переді мною завжди стояла одна дуже важлива дилема: а чи насправді реально зробити так, щоби все моє життя та діяльність були просякнуті тією Любов’ю, якої нас навчає Писання?

Ця дилема була спровокована, з однієї сторони, проповідуванням в храмах Божих про прихід і близькість Царства Божого та про необхідність вправляння у любові та інших чеснотах, а з іншої – слабким та недостатнім поясненням того, а що ж потрібно в повсякденному житті робити такого, щоби й Бога любити, і про ближнього не забувати. І якщо би не стійке бажання отримати відповідь, і не палке прагнення знайти й особисто зустріти того Бога, «Який усе створив і всім управляє», то, мабуть, ще в юнацькому віці всі прагнення служити Богові 24 години на добу 7 днів на тиждень могли бути розбиті об стіну невідповідності між декларативним християнством та повсякденним способом буття християнських громад, які були і ще, на жаль, дуже часто залишаються далекими від євангельського прототипу.

Аналізуючи життя таким як воно є, якось само по собі стає зрозумілим і логічним, що для того аби людина не наражала своє життя, життя своїх ближніх та всього живого на небезпеку, вона потребує різних правил та «дороговказів», які б могли регулювати це життя і вказувати правильний та безпечний шлях. Щоби вберегти життя та здоров’я на дорозі, зводячи до мінімуму нещасні випадки, існують правила дорожнього руху, дотримання яких дає певну гарантію того, що з нами та з іншими на дорожніх шляхах, при умові дотримання цих правил усіма учасниками дорожнього руху, все буде добре. Аналогічна ситуація з життям людини на загал. Для того, щоби наше життя не було прожитим «в холосту» і не несло смертельної загрози для нас самих та ближніх, Господь залишив для Людства один Дороговказ на всі віки – Божі Заповіді. Отець Небесний настільки цінить, любить і дорожить своїм створінням і сотвореним життям, що аби це життя зберегти, Він послав у світ свого Сина Єдинородного, Який своїм життям, стражданнями, хресною смертю і воскресінням показав нам той єдиний, найкращий та впевнений Шлях, Який веде до Дому Отця Небесного.

На третьому десятку прожитих років Господь дав зрозуміти одну, на перший погляд, таку очевидну, але воднораз таку недоступну для загалу та скриту таємницю нашого життя, а саме: той, хто щиро прагне зустрітись з Ісусом, Отець Небесний Духом Своїм Святим вчиняє його здатним бути активним співбудівничим Його Царства вже «тут і тепер» і дає можливість заглибитись у таємницю Свого Створіння. І, хоч сучасне споживацьке суспільство всіма способами і всіма можливими методами намагається приглушити в нас це прагнення, а в серце християнина вселяє страх і невпевненість, нашіптуючи, що любов, до якої закликає нас Господь – це все ілюзія, все ж таки наше «нутро» нам безпомилково підказує, що запорука успішного та щасливого життя полягає у віднайдені свого автентичного місця серед Божого створіння.

Не знаю як хто, а особисто я, попри те, що постійно старався виконувати Божі заповіді, традиційно відвідував Богослужіння, брав участь у святих Тайнах, в серці все ж таки відчував якусь пустоту та велику тугу. А сумління промовляло, що життя надто коротке, тому слід не зупинятись на досягнутому, необхідно постійно шукати нових способів реалізації найбільшої Божої заповіді – заповіді Любові. «Але що слід для того зробити?», – продовжувало лунати у моїй голові та моєму серці!?

І ось, в один період мого життя Господь зробив мені однин з чергових цінних подарунків: Він дав зрозуміти, що той «секрет успішного життя», за яким так шукає кожна людина, такий близький і за ним не слід далеко ходити, бо він захований в Божому Слові, чітко та доступно пояснений у вченні Церкви.

Ознайомлення із Вченням Церкви про відповідальність за Богом створений світ – природу стало для мене дуже приємним відкриттям, яке надало моєму повсякденному життю та життю дорогих моєму серцю людей більш барвистого забарвлення. А ознайомлення з «Екологічним дороговказом», який вперше побачив світ в 2009, а в доповненому вигляді вийшов друком минулого року, взагалі перевернуло моє світосприйняття. І все тому, що зрозумів, що кожен день, який би він не був, дає кожній людині безліч нагод для того, щоби реально та конкретно засвідчити, що ми справді діти Отця Небесного. Великим відкриттям для мене і для подібних мені стало і те, що кожна людина, не зважаючи на її статус, місце праці, місце проживання чи перебування, в реальному часі може робити реально присутнім Царство Боже. І, насправді, це дуже просто, і це все не видумка!

Я впевнений, що, листаючи сторінки цього «Екологічного дороговказу», уважний та спраглий правди читач, як колись я, в один момент із захопленням зможе викрикнути «Еврика»! І, справді, коли починаєш розуміти, що всі ті речі чи то на побутовому рівні – такі як готування чи купування їжі, прибирання помешкання, вибір електротехніки чи посуду, чи інші речі з повсякденного життя, такі як вид транспорту, яким добираюсь до роботи – це все ніщо інше, як прекрасна нагода для того, щоби виразити нашу любов до Бога і до нашого ближнього через шанобливе ставлення до природи. Як виявляється, такі вчинки як економія електроенергії та газу, ощадне та раціональне використання води та інших природних ресурсів – це не лише чималі заощадження для сімейного бюджету, але й вияв патріотизму та любові до рідної Землі, а найголовніше це те, що для християнина ці всі вчинки це ніщо інше, як сповнення нашого спільного покликання «порати і доглядати», даного у Адамі кожному, хто приходить у створений Богом світ.

Мурашки біжать по цілому тілу і дух завмирає, коли усвідомлюю, що я вже можу конкретно виявити мою любов до моїх дітей, онуків, чи навіть тих, яких можливо ніколи не побачу, і це все завдяки таким, на перший погляд, дрібним і незначним вчинкам як вимикання світла, похід за покупками зі своєю екоторбинкою та багато-багато інших речей. А яку велику радість має принести нам усвідомлення того, що ми можемо «заставити» виявляти любов до Бога і ближнього навіть стіни нашого помешкання, коли належно утеплимо його. Подбавши про енергоаудит нашого будинку, зробивши його енергоефективним, з мінімальними втратами та, відповідно, зробивши його більш дружнім до довкілля, можемо бути певненими, що навіть під час нашого сну й відпочинку місце нашого проживання і перебування цілодобово продовжуватиме виявляти трепетне ставлення до природного довкілля, стаючи немов безперервною подячною та хвалебною молитвою Творцеві.

Це дуже велика радість вміти кожним вчинком, кожним жестом сказати Творцеві дякую за Твоє створіння, ближньому недвозначно показати нашу любов, а цілому створінню дати відчути, що ми справді ті сини і дочки Божі, які в Христа охрестились і в Христа зодягнулись!

 

Кожному, хто прагне зробити свій повсякденний побут більш комфортним та корисним для життя, хто бажає зробити своє робоче місце більш приємним, а життя назагал перетворити на захоплюючу подорож до Творця через Боже створіння – природу, можу сказати лише одне: зробіть так, щоби поради з «екологічного дороговказу» стали новим способом вашого життя у Христі!