5 липня 2019 року в день «Христа Чоловіколюбця» або «Серця Христового» велика урочистість відбулася у парафії Святих Кирила і Методія у Крихівцях на околиці Івано-Франківська: з благословення Митрополита Володимира Війтишина до храму привіз мощі Святого Апостола Юди Тадея з Риму Владика Іриней Білик, ЧСВВ. На церковному подвір’ї зібралися численні священики і вірні з різних куточків Прикарпаття та з інших областей нашої Батьківщини, щоб вшанувати мощі Святого Апостола і Мученика, який має дуже багато шанувальників і духовних дітей, тобто тих, які випрошують у Нього заступництва перед Господом у різноманітних життєвих потребах.

5 думок для вірних

Що таке мощі?

Мощі – це більші чи менші частинки з тіл святих і праведних осіб, часто мучеників, які своїм прикладним, чеснотливим і покаянним життям на землі, боротьбою з гріхом і спокусами, осягнули щасливу вічність з Богом. Читаємо у Католицькому Народному Катехизмі, що «мощами називаємо тіла Святих або їх останки, а також всі предмети, котрі були пов’язані колись з особою Ісуса Христа або Святих».  Тіла окремих святих отримали також ласку залишитися «нетлінними». Саме слово «мощі» означають міць, чудесну силу. Автентичність, правдивість мощей, що належать тій чи іншій святій особі, повинна бути потверджена Церковним урядом, єпископом, спеціальними комісіями, які надають відповідне свідоцтво.

 

Які вони бувають?

Мощі бувають трьох ступенів. До першого ступеня належать частинки з тіл святих («ex massa corporis» – з  тіл святих; «ex sanguinis» – з  крові святих; «ex ossibus» – з костей святих. До другого ступеня мощей належать речі, якими користувалися святі особи, наприклад одяг, предмети релігійного вжитку, вервиці, книги. До третього – тканина, яка доторкалась тіла чи костей святого і яка переважно розповсюджується з різними іконками чи образками, і їх називаємо також «реліквіями», тобто пам’ятками про святих. Єпископ передав для нашого храму «на постійне перебування мощі Святого Апостола Юди Тадея для привселюдного вшанування і отримання обильних ласк Божих та потрібних земних Благодатей за Його Заступництвом» (з тексту Грамоти). Тут йдеться про мощі І ступеня ««ex ossibus», які вмонтовані у спеціальний мощівник. А кожен присутній, приступаючи до мощей отримав ПАМ’ЯТКИ з реліквіями, листівки в яких є описане життя Святого, Молитви до Святого та частинка тканини, освячена на гробі святого у базиліці Святого Петра у Ватикані.

Який культ належить святим мощам?

В християнстві існує культ поклоніння (з гр. мови «лятрія»). Цей культ належить виключно і єдиному Богові, бо існує заповідь Божа «Нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене» (пор. Вих. 20,2-5).  Поклонятися Богу означає визнавати Його як Творця всього що існує, видимого і невидимого, як Спасителя і Владику всього і всіх. Отже, в центрі життя християнина є Ісус Христос, який залишився з нами під видами хліба і вина у Пресвятій Тайні Євхаристії. Також християни віддають культ святим і його називають вшануванням або почитанням (з гр. мови «дулія»). А Богородицю християни вшановують понад всіх святих і цей культ носить назву «вищого, особливого вшанування чи почитання» (з гр. мови «гупер-дулія»). Отже, коли говоримо про святих, то треба зазначати, що Святим ми не поклоняємося, Святих ми вшановуємо, почитаємо через їхні заслуги і їхню особливу любов до Господа Бога, за їхнє прикладне і святе життя, і саме тому вони варті наслідування та свідчення про їхнє життя, щоби кожен християнин міг з них брати приклад і з їхньою допомогою боротися за спасіння своєї душі. Про це пише апостол Павло: «Пам'ятайте про наставників ваших, які звіщали вам слово Боже, і дивлячись уважно на кінець їхнього життя, наслідуйте їхню віру» (Євр 13,7).

Хто такий Апостол Юда Тадей?

Святий Юда Тадей належить до дванадцяти найближчих учнів Ісуса Христа. Згідно передання, він був близьким родичем Ісуса, його батько Алфей (Клеоп) був братом святого Йосифа, а мати Марія Клеопова була родичкою Діви Марії. Юда Тадей був покликаний Ісусом. Оскільки він мав таке ж ім’я, як і  зрадник Ісуса, то люди про нього забули, але згодом було доведено, що йдеться про дві різні особи і тоді в багатьох людей з’явилося особливе вшанування цього Святого. У Новому Завіті згадується про цього Апостол при переліченні імен всіх Апостолів, покликаних Ісусом (Мт 10,3, Мк 3,18). Він став автором послання, яке знаходимо у Новому Завіті під назвою – «Соборне Послання Юди», причиною написання якого стало поширення в той час єресей і його турбота про чистоту святої віри. Ще згадується про Юду Тадея, коли Ісус сказав: «Той, у кого мої заповіді, і хто їх береже, той мене любить. Хто ж мене любить, того мій Отець полюбить, і я того полюблю і йому об’явлю себе» (Йо 14,21), то один з Апостолів, Юда ж не Іскаріотський (тобто Юда Тадей), звернувся до Ісуса Христа із запитанням: «Господи, що таке сталося, що не світові, а нам ти себе об’явиш?». Ісус же озвався до нього, кажучи: «Коли хтось мене любить, то й слово моє берегтиме і злюбить його мій Отець, і прийдемо ми до нього, і в ньому закладемо житло» (Йо 14,22-23).

Після воскресіння Господнього, апостол Юда Тадей проголошував Слово Боже в Галилеї, Самарії, Сирії та інших місцях. Помер мученичою смертю у Персії або Сирії (є підстави вважати, що погани повісили його на дереві, а потім стріляли у нього стрілами і били палками) і згодом його тіло було перевезено до Риму та захоронене в Соборі Святого Петра.

Згідно різних дослідників, ім’я «Юда» означає «той, що дарує радість», а «Тадей» означає «щедрий», «добрий». Святого Тадея зображають із медальйоном (образом) Ісуса Христа на грудях на знак того, що через зображення Ісуса Христа, яке апостол приніс до хворого царя Едеси Абгара, останній був зцілений Господом від хвороби;  також зображають із вогненним язиком над головою на знак того, що цей апостол був присутнім при Зісланні Святого Духа; а палиця, сокира чи кийок в руках Апостола – це знаряддя мученичої смерті, якої він зазнав близько 65 року. Його пам'ять у нашій Церкві згадуємо 2 липня.

Що випрошують у Святого Юди Тадея?

Найперше, що ми повинні просити всіх у Святих для нас особисто – це «святого», праведного життя, яким Вони жили.

Святого Юду Тадея вшановують як покровителя купців і до нього звертаються за допомогою у складних і безнадійних життєвих ситуаціях; також до нього моляться про допомогу у несправедливих судових процесах. Існують численні молитви до Святого у важких обставинах життя, у матеріальних потребах, у безнадійних ситуаціях.

Існує передання, що король Едеси захворів на проказу, колись невиліковну хворобу, але почувши про чудеса, які творив живий тоді на землі Ісус Христос, послав до Нього свого слугу з проханням про порятунок. Були це останні дні апостольської праці Спасителя. Ісус Христос не зміг піти в Едесу, а доручив цю місію своєму улюбленому учневі Юді-Тадеєві, який після смерті й воскресіння свого Учителя направився в Едес. Король уже знав про розп'яття Ісуса Христа і вірив, що Він є Сином Божим, а тому святого Апостола, посланця Ісуса, прийняв з великими почестями. Дотиком рук святий Тадей чудесно оздоровив віруючого короля і багатьох його підданих. І це чудо подіяло так, що король та всі, хто одужав, стали християнами.

Тому звертаються до Святого Апостола, просячи у Господа через Його заступництво, ласку оздоровлення та зцілення від різних захворювань.

А ми у нашій парафії, попри наші особисті потреби, просимо у Святого Апостола Юди Тадея допомоги у будівництві парафіяльного дитячого садочку «Ковчег». Святий Тадею, допоможи нам у цій справі, щоб ми знайшли всі необхідні засоби для здійснення нашого задуму.

Дякуємо Богові за дар Святих Апостолів, які стали помічниками Ісуса Христа у проголошення Царства Божого на землі. Дякуємо Богові за всіх Святих, які своїм життям показали нам приклад, що можна осягнути вічність з Богом, прагнучи досконалості, до якої закликав наш Господь: «Тож будьте досконалі, як Отець ваш небесний досконалий» (Мт 5,48 ). Усі Святі, моліть Бога за нас грішних і заступайтеся перед престолом Всевишнього і допомагайте нам у боротьбі зі спокусами у нашому земному житті. Хочемо з Вами зустрітися у Небі.

Святий Юда Тадей звертається до кожного свого шанувальника: «Хай милосердя, мир і любов вам примножаться! Любі… вважаю за конечне написати вам, щоб заохотити вас боротися за віру, раз назавжди передану святим» (Юди, 1,2-3).