Всечесним та всесвітлішим отцям, преподобним монахам та монахиням, возлюбленим братам і сестрам у Христі Івано-Франківської Митрополії!

Слава Ісусу Христу!

Уважайте добре, щоб ви не чинили ваших добрих учинків
перед людьми, які бачили б вас, а то не матимете
нагороди в Отця вашого, що на небі.
(Мт. 6:1)

Дорогі в Христі!

З ласки Господньої вступаємо в особливий період нашого життя – Великий Піст, який має на меті приготувати нас до найбільшого свята – Христового Воскресіння. У Святому Письмі неодноразово бачимо приклад того, що людина готується до зустрічі з Господом протягом певного часу, сорок днів. Чому саме в такий спосіб? Людині потрібно зупинитися у своїх буденних клопотах, застановитися, відірвати погляд від землі і поглянути на Небо.

Що допоможе нам наблизитись до Господа? – Піст, молитва, милостиня. Цей час, в який вступаємо усією нашою Церквою, є шансом оцінити власне життя, щоб змінити своє серце так, як це зробив молодший брат у євангельській притчі про блудного сина: «Встану та й піду до батька мого і скажу йому: Отче, я прогрішився проти неба і проти тебе… Прийми мене як одного з твоїх наймитів» (Лк. 15, 18-19). Від нас потрібно зовсім мало: встати, зробити рішучий крок і визнати всі свої провини у святому таїнстві Покаяння. І таким чином ми зігріємося теплом Божого милосердя і оживемо для Неба. У Святому Письмі маємо приклад справжнього покаяння царя Давида, який, тяжко згрішивши, упокорився і визнав свій гріх і Бог благословив його дім. У псалмі 50 читаємо: «Жертва Богові – дух сокрушений, серцем сокрушеним і смиренним Бог не погордить» (Пс. 50(51), 19). Зараз якраз час для такого справжнього покаяння.

У час Великого посту присвячуймо більше часу спілкуванню з Богом, шукаймо Його у молитві, пізнаваймо Його через Слово – Святе Письмо і таким чином зможемо розпізнати Його волю щодо себе. Не занедбуймо щодня чи принаймні щотижня зібратися у колі сім’ї, у молитовній групі при парафії, щоб читати, роздумувати та молитися Словом Божим, адже «чоловік житиме не самим хлібом, а кожним словом, що виходить з уст Божих» (Мт. 4, 4).

Ще одним добрим ділом є милостиня чи діла милосердя. Господь устами пророка Ісаї показує в чому полягає справжній піст: «Ось піст, який я люблю: з голодним своїм хлібом поділитись, увести до хати бідних, безпритульних, побачивши нагого, вдягнути його, від брата свого не ховатися» (Іс. 58, 7).

Пам’ятаймо і про діла милосердя, пригадуючи притчу про милосердного самарянина (Лк. 10, 30-37), адже характерною рисою християнина є любов до ближнього, яка проявляється у наших вчинках. Чи не нагадує нам отой побитий чоловік Ісуса Христа, який іде Своєю Хресною Дорогою, щоб таким чином показати нам любов Господа до нас? І чи не нагадує нам також милосердний самарянин Ісуса Христа, який нас вчить, що в очах Господа ми є всі однакові та що нашим ближнім є кожен, хто потребує допомоги, яка не обов’язково має бути тільки матеріальною. Інколи слово розради, потіхи у смутку чи тривозі є вартіснішим за великі суми матеріальних пожертв. Особливо у час пандемії, яку ми не можемо подолати, озирнімося навкруги і побачмо усіх, хто потребує нашої допомоги. Неважливо як ми проявимо її: будучи волонтером, жертвуючи свій вільний час для соціального служіння хворим у лікарні, бідним, сиротам чи нашим солдатам на передовій, які вже який рік стримують ворога і готові навіть віддати своє життя задля нас. У цій притчі, яку ми чуємо не раз і знаємо дуже добре її зміст, Христос закликає кожного з нас бути ближнім: «Іди і ти роби так само» (Лк. 10, 37).

Пройдімо цей «тест добра», яким є Великий Піст, з гідністю дітей Божих, зростаючи у чеснотах і святості. Стараймося зосередитись на безмежній Божій любові і дивитися поглядом Ісуса Христа не на вчинки людини, а на серце кожного, хто є поруч.

Просімо Пречисту Діву Марію та святого Йосифа допомоги гідно і з вдячністю пройти шлях Великого посту до світлого Христового Воскресіння.

Благословення Господнє на вас!

† Володимир Війтишин,
Митрополит Івано-Франківський УГКЦ

Дано у престольному граді Івано-Франківську при архікатедральному і митрополичому Соборі Воскресіння Христового 11 березня 2021 року Божого, в день св. Порфирія, єп. Газького.

Доручаємо отцям-душпастирям Івано-Франківської Митрополії зачитати даний лист вірним у неділю, 21 березня 2021 р. Б. після кожної Божественної Літургії.