У вівторок, 3 січня, в Івано-Франківську анонсували проведення XIV Міжнародного фестивалю «Коляда на Майзлях». У приміщенні Івано-Франківського Архієпархіального управління відбулася пресконференція з нагоди проведення фестивалю.

Розповісти представникам ЗМІ про особливості цьогорічного фестивалю прийшли Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський УГКЦ Владика Володимир Війтишин, міський голова Івано-Франківська п. Руслан Марцінків, начальник Управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської облдержадміністрації п. Володимир Федорак, заступниця начальника Управління культури, національностей та релігій п. Тетяна Лапка, директора Департаменту культури п. Надія Загурська, ігумен монастиря Царя Христа ЧСВВ та голова оргкомітету фестивалю о. Артемій Новіцький, а також та членкиня оргкомітету фестивалю п. Любов Терлецька.

Дійство відбуватиметься з 8 по 14 січня у храмі Царя Христа монастиря оо. Василіян УГКЦ (за адресою вул. Незалежності 181).

Розпочалася конференція із вступного слова Митрополита Володимира, який промовив:«Цього року ми всі стали волонтерами, адже працюємо для наших військових, трудимося для нашої Батьківщини-України задля того, аби той мир, якого ми так довго чекаємо, настав якнайшвидше. Бо знаємо, що у нас немає іншого вибору, ми можемо чекати лише на перемогу. Тоді буде Україна, демократія і наше щасливе майбутнє».

Відтак Владика Володимир продовжив:

«Про інше навіть не хочемо думати, тільки просимо у Бога, щоб мир та перемога настали якнайшвидше. Але приходять свята у часі війни, і часто мене запитували: "Якими вони будуть цьогоріч?". Знаєте, ми прожили багато різних часів: на наших землях був атеїзм, тут закривали храми, а людям не давали ні молитися, ні колядувати. Але попри все, ми це робили. Я памʼятаю, що у той час у нас завжди був святвечір та коляда, хоча це було строго заборонено».

«Коляда завжди була, є і буде. І цьогоріч із Божого благословення ми також маємо провести ці свята, памʼятаючи про тих, хто є на війні. Про тих, хто наразі не може бути із нами. Коляда найперше є молитвою, і цьогоріч ми присвячуємо її нашій перемозі», — додав Архієрей на завершення своєї промови.

Організатори розповіли, що Відкриття та гала-концерт фестивалю, які проходитимуть в храмі Царя Христа, транслюватимуться ОТБ "Галичина" у прямому ефірі, а щоденні фестивальні виступи транслюватимуться на сторінці фестивалю: https://www.facebook.com/profile.php?id=100088475919110.

Відтак слово мав міський голова м. Івано-Франківськ — Руслан Марцінків:

«Насправді, коляда у першу чергу є молитвою, і нам дуже важливо, щоб цей рік, коли триває війна, фестиваль «Коляда на Майзлях» таки буде відбуватися. Це є символом того, що все буде гаразд, буде перемога. Тим паче для нас дуже важливо наші християнські цінності передавати людям, які можливо менше із тим стикалися. Я хочу нагадати, що сьогодні близько 40 тисяч внутрішньо переміщених осіб перебуває в Івано-Франківську. Для них коляда – це українські традиції, які не надто були популярними в їхніх рідних містах. А даний фестиваль завжди був можливістю обʼєднати людей, і він щороку стає все кращим, багатшим та змістовнішим».

Ігумен монастиря оо. Василіян о. Артемій Новіцький, ЧСВВ розповів про те, як відбуватиметься фестиваль «Коляда на Майзлях 2023»:

«Останні 3 фестивалі відбуваються у надзвичайних ситуаціях. XII та XIII фестивалі відбувалися під час пандемії коронавірусу, а XIV відбуватиметься під час війни та окупації певної території нашої держави. На кризові ситуації зазвичай може бути 2 відповіді: можна сховати голову у пісок, і нічого не робити. Але правильно навпаки, те, що ми робили раніше — вміти пристосувати. Адже, є вічні цінності, які при різних обставинах — завжди передаються. Коляда — це також форма віри, це її вираження через спів, через пісні. Сила народу — не у зброї, а перш за все — у дусі».

«Коляда — розширюється. Пандемія допомогла нам у тому, що ми тепер транслюємо увесь фестиваль онлайн. А сьогодні ми наскільки розширилися, що фестиваль має 2 частини, і якщо раніше він тривав близько 2-х годин, то зараз він триватиме 3 години, а можливо й більше. Отож, перша частина буде відбуватися у храмі, за умови, що не буде повітряної тривоги. Ця частина буде транслюватися за допомогою соціальних мереж, і розпочнеться о 17.00. А опісля, о 19.00 відбудеться трансляція виступів на ОТБ "Галичина"», — додав о. Артемій Новіцький, ЧСВВ.

Цього року до Івано-Франківська, на жаль, не приїде колектив із тимчасово окупованої Волновахи. Однак уперше на фестивалі виступить колектив центру «ЯМаріуполь». Також до фестивалю долучаться хори з Луцька, Львова, Одеси, а також онлайн – колективи Австрії, Канади, Польщі, США, Італії. Виступи транслюватимуть на обласному телебаченні «Галичина», а також на Facebook-сторінці фестивалю.

Доєднаються також колективи, сформовані з переселенців закордоном.

«"Коляда на Майзлях" і справді унікальний фестиваль, а Івано-Франківська обласна державна адміністрація має за честь бути партнерами й колегами у такій гарній справі.
Тішимося, що така українська, християнська традиція живе, і в час війни це надзвичайно важливо», – наголосив п. Володимир Федорак, начальник Управління культури, національностей та релігій.

Пані Тетяна Лапка, зокрема, додала: «Даний фестиваль стане ще одним прикладом української незламності. Тому що, власне, у співі та молитві ми можемо обʼєднатися із Богом і передати всьому світу, що тільки той народ, який перебуває із Богом — є непереможним».

Між тим, директора Департаменту культури — пані Надія Загурська зазначила:

«Життя — продовжується, а продовжуємо його ми тут, в тилу. Наш дух коляди має тримати всіх воїнів, які зараз відстоюють нашу незалежність на фронті. Я вірю, що ця коляда буде визначною, бо ми не зменшили жодного дня нашого фестивалю. Хоча, спершу планувалося 2-3 дні, але оскільки зголосилося понад 50 колективів, ми зрозуміли, що цей фестиваль — це звук колядок, які ідуть з Івано-Франківська, але обʼєднують увесь світ».

Відтак слово мала членкиня оргкомітету фестивалю «Коляда на Майзлях» — п. Любов Терлецька, яка розповіла про деталі та особливості програми цьогоріч. Також пані Любов висловила вдячність всім волонтерам, які сприяють проведенню дійства.

Завершиться фестиваль гала-концертом за участі духового оркестру Національної гвардії.

Нагадаємо, що відкриття відбудеться 8 січня о 12:00 і розпочнеться з Архієрейської Літургії, яку очолить Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин. Урочисте відкриття відбудеться за участі молодіжного гурту колядників Долинського Будинку культури, вокального гурту центру "ЯМаріуполь", Івано-Франківського національного академічного Гуцульського ансамблю пісні й танцю «Гуцулія».

Департамент інформації Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ